Photography Competition Winners 2016

Our Photography Competition has been held held every year in October since 1998.

The competition generally has over $1500 up for grabs in cash prizes, thanks to the generosity of our local sponsors.

Entry is open to all members of the public, the young and the not-so-young, with an open category, a Young Persons category and a special competition for schools in the catchment.

Keep an eye on this website for 2017 details!

CONGRATULATIONS to the winners of our 2016 Photography Competition!

Click here to see some of the photos! The winners' names are listed below:

SUPREME EXHIBIT (SE)
.. sponsored by Halfway Tree Photography
1st place John May "After the Rain"


CHAIRMANS CHOICE - ADULT (CCA)
.. sponsored by Ingredients Deli 
1st place Ed Frazer  "Lewin's Rail"


CHAIRMANS CHOICE - YOUNG PERSON (CCY)
.. sponsored by Westside Printing

 1st place Kurt McCullough "Snake in the Hole"

OPEN CATEGORY - NATIVE PLANTS (OP1)
.. sponsored by Aussie Beaver Chipping
1st place John May "After the Rain"
2nd place Solveig Gillis "Harpullia"
3rd place Jim Pope "Pea Bush Flowers"
HC Solveig Gillis "Daviesia"
HC Solveig Gillis "Rhodosphaera"


OPEN CATEGORY - NATIVE ANIMALS (OP2)
.. sponsored by Dr Christian Rowen MP
1st place David Edwards "Peek-a-boo"
2nd place Tim Desilets "Early Morning"
3rd place Trevor Simon "King Parrot"
4th place Gordon Grigg "Lacewing Larvae"
5th place Rebecca Bain "Rainbow Bee-eater"

HC Tim Desilets "Pretty Boy"
HC Tim Desilets "Caterpillar Duet"
HC Ed Frazer "Red-Browned Finch"
HC David Edwards "Easter Sedge Frog"
HC Molly Weaver "The Eye of the Dragon"


OPEN CATEGORY - ENVIRONMENTAL ISSUES (OP3)
.. sponsored by Moggill Construction Pty Ltd
1st place Malcolm Frost "Troublesome Weed"
2nd place Jim Pope "Tilapia"
3rd place Molly Weaver "The Beauty in the Beast"
HC John May "Waterway Obstruction"


PEOPLE'S CHOICE
.. sponsored by The Pet Chalet
1st place Ed Frazer "iPhone Selfie"
2nd place Sue McCruer "Hissss Looking at You"
3rd place Tim Desilets "Caterpillar Duet"


YOUNG PERSONS UP TO GRADE 6 - OUR CATCHMENT (YP1)
.. sponsored by Kenmore Fresh
1st place Kurt McCullough "Cuckoo Shrike
2nd place Vanessa J - 4M "Lantana Flower"
3rd place Isaac F - 4G
4th place Flinders L - 4G "Blue Plastic Litter in Nature"
5th place Josh P - 4M
HC Arianna Skeen
HC Kurt McCullough "Pink Mushrooms"
HC Kurt McCullough "Caterpillas"
HC Alex S - 4H "Lantana Biocontrol"
HC Darcy S - 4H


YOUNG PERSONS GRADES 7-12 - OUR CATCHMENT (YP2)
.. sponsored by Brookfield Pet and Produce and All Season Garden Management
1st place Alexander Davies "Silky Oak Stalker"
2nd place Isabella Russell "Lorikeets Breakfast"
3rd place Douglas Pocock "Crusader Bug"
HC Isabella Russell "Bad Hair Day"
HC Alexander Davies "The Monster of the ?"


SCHOOLS
.. sponsored by Cr Kate Richards
1st place Kenmore South SS "Greens of Nature"
2nd place Kenmore SS "Christmas in the Bush"


Winning Shots

Return to Events & Activities